Fotbalist accidentat GRAV, tinut 30 de minute in ambulanta la un meci din Liga I. Motivul e SCANDALOS

19 Martie 2017
306 Vizualizari | 0 Comentarii
Fotbalul romanesc a fost marcat de-a lungul timpului de mai multe tragedii petrecute chiar pe teren, insa cu toate acestea regulile privind asigurarea de asistenta medicala nu sunt respectate.
Desi moartea lui Patrick Ekeng, de la Dinamo, este destul de recenta, la un meci din Liga I un fotbalist accidentat grav a fost tinut 30 de minute in ambulanta la stadion, pana la finalul jocului, pentru ca la arena nu exista un medic de rezerva.
Fundasul Stefan Barboianu, de la Concordia Chiajna a suferit o accidentare grava la genunchi in minutul 73 al meciului cu ASA Targu Mures, dar, desi se impunea transportarea lui la spital pentru investigatii, a fost nevoit sa astepte in ambulanta finalul intalnirii pentru a fi dus la spital, deoarece la stadionul Transil nu se afla decat un singur medic.
Medicul a ramas in tribune pana cand partida s-a incheiat, intrucat, cei de la ASA Targu Mures nu au asigurat niciun alt doctor la joc si, conform protocolului, un meci nu se poate disputa fara medic, iar ambulanta, la randul ei, nu poate pleca fara medic.
In urma RMN-ului efectuat la Spitalul Judetean din Targu Mures, Barboianu a descoperit ca a suferit o ruptura a ligamentelor colateral, medial si lateral si o ruptura a ligamentului incrucisat anterior. El va lipsi de pe teren minim sase luni.
Stefan Barboianu a fost accidentat in minutul 73 de coechipierul sau Cristian Balgradean.
Echipa ASA Targu Mures a invins, sambata, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-0), formatia Concordia Chiajna, intr-un meci din etapa a doua a play-out-ului Ligii I, in care gazdele au ratat un penalti, iar ilfovenii au terminat partida cu doi fotbalisti mai putin pe teren si cu un jucator de camp in poarta dupa eliminarea lui Balgradean.
Golurile invingatorilor au fost marcate de G. Muresan '11 din penalti si Ciolacu '87, in timp ce pentru oaspeti a inscris V. Alexandru, in minutul 84.